Jak drahé je zdarma (Dan Ariely)

Rád bych Vám dnes pověděl něco málo o této skvělé knize, kterou jsem nedávno přečetl. Jedná se o knihu, kterou napsal Dan Ariely, vědecký pracovník, profesor na prestižní škole MIT se specializací na behaviorální ekonomii.

Tato kniha se tak pouští do tajů naší mysli, jak se rozhodujeme a přemýšlíme. Většina lidí si o sobě myslí, že se rozhodují správně a racionálně. Dokládají to nejrůznější anonymní průzkumy a dotazníky. S takovou teorií pracuje například i ekonomie. „Člověk je inteligentní, racionální a vždy si umí spočítat, zda je užitek z daného statku vyšší než náklady na něj vynaložené.“ Takto podobě pracuje věda s uvažováním člověka. Člověk je však mnohem více iracionální než si umíme představit, a to je důvod, proč pak takové teorie ztroskotávají. Jsou příliš přímočaré, nepružné, tedy rigidní.

Přesně toto téma osvětluje Dan v mnoha nejrůznějších testech a průzkumech. Vytváří spousty různých testů a hádanek, které pak předkládá svým studentům na MIT, Harvardu… Vše se snaží předat maximálně jednoduše, srozumitelně a dobře čtenářsky stravitelné.

Z této knihy si tak můžete udělat lepší obrázek o tom, jak Vy sami přemýšlíte. Kolikrát jste spadli do pomyslné pasti při Vašem rozhodování. Pokud budete o tomto tématu a sobě více přemýšlet, tak se dokážete mnohem obratněji vyhnout většímu množství chybných rozhodnutí. Ty Vás pak rychleji dovedou oddělit od myšlení masy a přesunout se k myšlení, které je mnohem více příznivé pro úspěch a individualitu.

Tuto knihu doporučuji všem hloubavým lidem, kteří chtějí vědět víc.

Příjemné čtení
David

1,407 total views, 2 views today

Publikováno v Literatura, která mě silně formovala a doporučuji ji dále.,Vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *