Nový software – Sierra Chart

Na konci roku 2014 jsem psal článek o přechodu z PC na MAC, který si můžete přečíst ZDE.
Jednalo se o výraznou změnu a dlouho jsem váhal, zda se chci znovu trápit a učit novému operačnímu systému. S odstupem času jsem neskutečně rád, že jsem se nakonec odhodlal.

Stejný příběh to byl s obchodní platformou Sierra Chart, se kterou nyní obchoduji.
Pro seriózní trading dnes vnímám jen 2 platformy, které stojí za to. Ostatní mi připadají spíše jako hračky nebo jsou nepřiměřeně drahé. Za ty léta jsem vyzkoušel nejrůznější SW a z výběru zůstaly nakonec jen NinjaTrader7 a Sierra Chart.

Tyto programy tvoří nezávislá třetí strana, která poskytuje pouze program. Brokera a datafeed si už musíte zajistit sami jinde. Což je možná komplikovanější řešení do začátku, ale zato máte možnost používat kvalitní SW v kombinaci s datafeedem, který si sami z nějakého důvodu vyberete. Stejně to je i s brokerem. Máte tedy možnost si vše namixovat dle vašich preferencí.

Osobně se mi tento přístup líbí, protože každý subjekt se soustředí pouze na jednu svou věc a chce v ní být nejlepší. Programátoři chtějí postavit robustní a rychlý SW, firma s datefeedem zase stabilní data s nízkou latencí.

Moje obchodnicNT7_LOGOká kariera začala na programu NinjaTrader 6, později 6,5 a dnes 7. Program se mi líbil především kvalitou, intuitivností a možnostmi importu externích indikátorů. Základní verzi je možné mít zdarma. Pokud chcete obchodovat z grafu, tak si musíte pořídit pronájem nebo koupit lifetime licenci. Obecně je to nejlepší varianta pro začínající obchodníky, kteří nepoužívají příliš mnoho oken s grafy (se složitými operacemi na výpočty). Což začátečníci většinou nevyužívají…

Odkaz na stránky NT7 naleznete ZDE.
Ukázka vzhledu:

NT7

 

O druhém SCH_LOGOprogramu jsem začal uvažovat spolu s problémy viz. výše. Časem jsem sledoval více grafů se složitými operacemi typu: Market profile, numbersbary, volume a tady NT7  přestal stíhat. Zapnutí programu spolu s náběhem všech oken se protáhlo na 5-7 minut. Pokud jsem změnil nastavení v průběhu dne, tak se zcela zasekl. Když vypadl na pár vteřin internet, tak znovu-připojení trvalo někdy i přes minutu, byť internet už dávno fungoval. To jsou věci, které značně znepříjemňují práci a navíc Vás to může stát i mnoho peněz, když obchodujete s reálnými prostředky. Aktualizace programu se také téměř zastavila. Jakoby nevěděli na čem dál pracovat… S pořízením hardwarově výkonnějšího Macbooku jsem tajně doufal, že se čekání zkrátí. Nic takového se však nestalo, protože NT7 neumí využívat více jader procesoru. Limit tedy nestojí v PC, ale v limitech samotného programu.

To vše mě nakonec přimělo k přechodu na Sierru od nového roku 2015.
Vždy mě SW odrazoval svým doslova odporným vzhledem připomínající grafiku z windows 95 a nepřeberným množstvím nastavení, ve kterém se velmi těžko orientuje při prvním poznávání programu.

Po třech dnech intenzivního bádání a pomoci kolegy – tradera (díky ještě jednou Oldřichu) jsem si vše nastavil do podoby, jako jsem měl v programu NT7. Od té doby jsem už jen v úžasu. Sierra umí využívat všechna dostupná jádra procesoru. Náběh všech oken grafů netrvá déle než 15 vteřin. Připojování nebo obnovení přerušeného internetu je téměř instantní. Navíc, díky ohromnému množství indikátorů si vše nastavíte už z nabídky, které program nabízí. Nemusíte hledat žádné externí indikátory. Můžete si definovat jaké nástroje (tlačítka) budete mít v pracovní liště. Jednoduše to co nepoužíváte, tak můžete vyhodit a naopak si přidat věci, které používáte během seance. To můžou být např. různé druhy linek a další nástroje, kterýma malujete do grafů.

V neposlední řadě mě velmi potěšila obnovovací rychlost grafů, která je velmi důležitá pro jemné časováni vstupu. NT7 měl nejnižší možný interval 100ms. U SCH je možné jít až na hodnotu 1ms (pokud to tedy zvládne Vaše CPU). Výsledkem je mnohem hbitější a rychlejší pohyb ceny, který se dříve skrýval pod pomalým obnovovacím intervalem. I takový rozdíl je viditelný i pouhým okem.

SCH je placeným programem, který si nelze zakoupit, ale pouze pronajmout. Má několik různých variant – tzv. balíčky. Liší se pouze v možnostech zadávaní příkazu do trhu nebo indikátorů a analýz, které v ní můžete spustit.

Odkaz na stránky SCH naleznete ZDE.
Ukázka vzhledu:

SCH

Jsem rád, že jsem nakonec přestoupil na nový SW. Byl to úplně stejný proces jako s Macem . Nestálo to ani tolik sil, jak jsem si původně představoval. Práci mi to přitom zpříjemnilo o 100%. Všem traderům, kteří touží po robustnosti a rychlosti, mohu program jedině doporučit. Jediným mínusem je jeho vzhled a větší složitost. To by však trader neměl až tolik řešit, protože se zde hraje především na funkčnost a robustnost.

 

David

2,819 total views, 6 views today

Publikováno v Pohledy na futures trhy a realizované obchody dle mého obchodního přístupu.,Vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *