Trader jako krocan

V minulém článku jsem se lehce zmínil o nutnosti statistiky, se kterou by každý seriózní trader měl pracovat. V dnešním článku bych rád otevřel oči těm, kteří naopak až přehnaně spoléhají na statistiku. Lépe řečeno se snaží spoutat nahodilost trhů svými testy, aby získali „záruku“ o tom, jaké nejlepší a nejhorší výsledky mohou očekávat.

Pro dlouhodobou expozici v extrémně nahodilých trzích („trader na plný úvazek“) je však potřeba pochopit a přijmout ještě další vlastnosti. Z mého podhledu jsou to:

„Jediná jistota, kterou v trzích a životě máme, je nejistota.“

„Směřuj k nejlepšímu a očekávej nejhorší.“

„Vždy riskujte o smysluplné částky.“

Pro lepší interpretaci použiji hezký, analogický a smutný příběh. Mnohdy se chováme jako hloupí krocani, kteří se nechají obalamutit vlastnostmi minulosti.

Krocan dostává od řezníka po stovky dní potravu. Občas řezník jeden den krmení vynechá, protože zapomene. Krocaní analytici tedy mohou každý den „se stále vyšší hladinou statistické spolehlivosti“ prohlašovat, že řezník pro krocany představuje učiněné požehnání s tím, že občas sice krmení jeden den vynechá, ale na to jsou již krocani zvyklí a připravení. Nic hrozného… Řezník v krmení pokračuje, dokud není Den díkuvzdání za dveřmi. Pak nastane chvíle, kdy byste se nechtěli ocitnout v krocanově kůži. Ten totiž bude muset na základě překvapení, které pro něj řezník nachystal, své přesvědčení pozměnit – a to právě v okamžiku, kdy si je výrokem „řezník je nejlepším přítelem krocana“ nejjistější a považuje svůj život za klidný a předvídatelný. Klíčová je skutečnost, že překvapení lze označit za vysoce nepravděpodobný jev („černá labuť“ dle N. N. Taleba) z pohledu krocana, nikoliv řezníka.

Turkey

Na obrázku vidíte krocana pracující s „důkazy“ aniž by věděl o Dni díkuvzdání. Pouští se tak do „vědeckých“ projekcí budoucnosti založených na minulosti.

„Záměnu absence důkazů za důkaz absence“ je typickou chybou ze společenských věd objevující se zejména v intelektuálních kruzích. Pro vhodný příklad není potřeba příliš lovit v paměti. Typickou ukázkou byla havárie jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Zástupy „chytrých vědců a analytiků rizik“ provedli před stavbou elektrárny historický zátěžový test. Tedy podívali se na nejhorší zemětřesení a vlny Tsunami v historii a na základě toho postavili elektrárnu s krizovými opatřeními. Nakonec byli nuceni své přesvědčení také přehodnotit jako náš krocan.

 

Pracujte tedy se statistikou opatrně a přijmete fakt, že můžete být kdykoliv zničeni, budete-li dělat pořádek v nahodilém chaosu.

 

David

1,907 total views, 2 views today

Publikováno v Články o pozitivním přístupu k životu, motivaci a osobním rozvoji.,Vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *