Trading s Applem?

V březnu jsem zde publikoval článek o svém aktuálním notebooku pro trading, který si můžete přečíst ZDE. Tehdy jsem si vybral Acer S3 pro jeho nízkou váhu, kompaktnost, dostačující výkon a z mého tehdejšího pohledu i výdrž. Ta se pohybovala od 3 hodin ve vysoké zátěži až po 5,5 hodin při serfování po WiFi. Při práci z home office mám notebook samozřejmě stále připojený k síti, nicméně ve volném čase chci být mobilní bez omezení a proto je pro mne výdrž na baterii jeden z klíčových parametrů.

Rád mám přehled o nástrojích, které můžu pro trading použít. Nicméně jedinou lepší alternativu svého Acera jsem spatřoval ve vyšším modelu S7 téhož výrobce. Ten by mi ale nabízel pouze drobná vylepšení a svou vysokou cenu by si snažil obhájit množstvím různých features, které bych mnohdy nevyužil (např. dotykový monitor se zbytečně vysokým rozlišením na svou úhlopříčku).

MacCelou dobu jsem byl přitom zbytečně zaměřený pouze na platformu Windows. Produkty společnosti Apple jsem měl v podvědomí zasuté jako nevhodné pro trading. Na mysli tanula i nutnost učit se znovu ovládání celého systému, jelikož se od toho Windowsovského liší. Možná i určitá nelibost vůči „jablíčkovým snobům“, kteří si MACy kupují jen jako statusovou záležitost.

Pak jsem se ale s majitelem jednoho Macbooku (řada notebooků od Apple) setkal. Mé posměšné poznámky o uzavřenosti platformy brzy vystřídal nadšený údiv nad intuitivností ovládání, kvalitou zpracování zaměřenou na nejmenší detaily, a opravdu luxusní výdrží baterie tohoto stroje. Opravdový šok však přišel, když jsem se dozvěděl o programu Parallels, který umožňuje přímo v Apple OS nainstalovat Windows a v něm následně spouštět jeho programy, to vše klidně na jedné a té samé ploše! Jednoduše vám v pozadí běží standartní Windows a na ploše MACu tak spustíte program pro jakýkoliv z těchto dvou operačních systémů. To bylo kritické. MACy se mi jinak moc líbily, ale program NinjaTrader 7, přes který obchoduji, existuje jen ve verzi pro Windows. Spolu s vysokou cenou Applu tato dřívější nekompatibilita tvořila nepřekonatelný problém.  Pro trading si přece nový notebook převážně kupuji.

Jak už asi tušíte, volba nového obchodníSnímek obrazovky 2014-11-22 v 2.40.18ho nástroje tak padla právě na Apple, konkrétně model Macbook Air se 13 palcovou úhlopříčkou. Když už jsem se pro změnu rozhodl, rovnou jsem jej nechal osadit nejvýkonnější hardwarovou konfigurací, kterou je možné navolit. K tomu mě vedla mimo jiné skutečnost, že na MACu poběží většinu času 2 operační systémy najednou.

Po seznámení se s novým ovládáním a objevení hlavních vychytávek se přímo nabízí srovnání s mým předchozím Acerem S3:

Mobilita:
Váhou i rozměry jsou oba stroje de-facto stejné. Kde ale MAC hraje úplně jinou ligu, je výdrž na baterii. Spolu s příchodem nové generace procesorů Intel se podařilo dostat výdrž až ke dříve nepředstavitelným 13 hodinám práce při zapnuté WiFi! Konečně si tak můžu dovolit vzít ráno plně nabitý notebook bez nabíječky a úzkosti zda si s baterií vystačím, jestli budu mít v průběhu dne k dispozici zásuvku apod…

Hardware:
Co se disku týče, SSD, tedy disk bez rotačních ploten, je dnes v ultraboocích téměř samozřejmostí. Rovněž vyšší kapacita se stává stále dostupnější. I zde šel však Apple o krok dál. Díky napojení disku přímo na sběrnici PCIe je zajištěna ještě vyšší rychlost přenosu dat, než přes standartní rozhraní SATA.

Procesoru i7 (2 fyzická + 2 virtuální jádra) sekunduje 8GB rychlé RAM. S několika spuštěnými programy a dvěma OS je tato kapacita pro svižnou práci téměř nutností. Výkonu by měl dost asi i slabší procesor i5, ale „í sedmička“ nabízí o mnoho vyšší šifrovací výkon. Váš disk tak má další vrstvu ochrany navíc, což je věc, kterou většina lidí podceňuje. Zabezpečení by mělo mít vysokou prioritu o to víc, pokud je notebook zároveň zdrojem obživy.

Monitor:
Jedná se o lesklý 13 palcový panel s rozlišením 1440×900. Na danou úhlopříčku je to podle mě ideální, pixely jsou okem z pracovní vzdálenosti nerozpoznatelné, ale zároveň není všechno titěrné jako u FullHD rozlišení. Apple OS by si ještě poradil, ale Windows má s vyššími rozlišeními na malých úhlopříčkách citelné problémy.
Použitá technologie panelu je sice postarší TN, svou kvalitou a pozorovacími úhly ale zastře i mnoho méně kvalitních IPS panelů. Opravdu je na něm radost pracovat.

Software:
Mně, zvyklému na Windows trval přechod na nové ovládání přibližně týden (vyhledávání informací, praxe). Člověka pravděpodobně příjemně zaskočí, že nebude muset instalovat všelijaké přehrávače, kodeky, ovladače a editory. Vše je již od začátku součástí systému, i aplikace běžně vnímané jako prémiové (stříhání videa, úprava fotek, kancelářský balík,…).
Překvapilo mě, jak moc dokáže pár ergonomických a intuitivních vychytávek (virtuální plochy, multigesta touchpadu,…) urychlit a zefektivnit práci.

Jak jsem byl zpočátku spíše vyhraněný vůči produktům Apple a jejich cenové politice, dnes na svůj Macbook nedám dopustit a nakonec i chápu, za co si připlácím. Je to právě těch 10% navíc, které Apple dokáže vydolovat v jednoduchosti používání, efektivitě a uhlazenosti oproti konkurenci, čehož si náležitě cení. To uživatel bez možnosti srovnání nevidí a může proto vnímat Apple jako předraženou zbytečnost.

Díky existenci programu Parallels je tedy konečně i MAC plně použitelný pro trading a ve většině ohledů předčí konkurenci. Dalo by se říct, že nic lepšího na poli ultramobilních notebooků v současnosti neexistuje. Nemáte-li problém si připlatit za kvalitní věc, můžu Mabook Air jen doporučit!

 

David

______________________________
Copywrite & korektura: Tomáš Trávníček

2,175 total views, 2 views today

Publikováno v Pohledy na futures trhy a realizované obchody dle mého obchodního přístupu.,Vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *