Zrádná Nahodilost (Nassim Nicholas Taleb)

Rád bych Vám doporučil knihu, která mě velmi pozitivně překvapila. V poslední době čtu stále méně a méně knihy, které se týkají konkrétně tradingu. Důvod je zřejmý… Mnoho knih v této oblasti se plácá stále kolem toho samého (Priceaction, indikátory a nejrůznější „know how“ jak vydělat). Takové informace jsou jistě zajímavé, ale spíše se hodí pro tradera, který se právě začíná zajímat tímto byznysem a rozhlíží se, čím vším se vlastně může zabývat. Postupem času se každý trader stane natolik individuální a samostatnou jednotkou, že již nepotřebuje „zaručené“ tipy a triky, ale zaměřuje se například více na psychologii nebo money management. To jsou totiž oblasti, skrze které se trading přivádí k mistrovství.

Tato kniha je tedy velmi odlišná od těch ostatních v tom, že se dívá na trading zcela z jiného úhlu. A to z pohledu nahodilosti. To je zcela diametrální pohled, protože klasický pohled na věc stále zdůrazňuje: Každý úspěch je zasloužený a dosažený skrze jistou výhodu, kterou někdo byl schopný zúročit! V knize je pak velmi hezky poukázáno na spoustu situací, ve kterých se většina lidí nechá ovlivnit profesionálem, který si je vědom svých úspěchů. Vtip spočívá v tom, zda je jeho profesionalita skutečně dosažena jeho schopnostmi. A právě tato kniha vysvětluje, kolikrát jde vlastně o náhodu! Při čtení knihy se neubráníte pošklebkům, které budou padat jistým až absurditám. Mnohé je v nás natolik zakořeněno, že si ani sami nechceme připustit, že by kdy mohlo jít o náhodu. Pokud stále není zřejmé o čem píšu, tak zde napíšu jeden hezký příklad z knihy, který pak může posloužit jako paralela k ostatním činnostem, kde se náhoda také může promítnout.

Ruská ruletaRuskou ruletu každý zná. V revolveru máte zásobník na 6 nábojů, ale vy nabijete jen 1 náboj. Zatočíte se zásobníkem, přiložíte zbraň k hlavě a ještě než zmáčknete spoušť, máte šanci 1/6, že si jí už nikdy nezahrajete znova. Pojďme však malinko dále. Představte si, že by každý člověk na planetě, cca 8 mld lidí, hrálo ruskou ruletu jednou měsíčně od narození. Najednou si všimnete, že někteří lidé by se dožili i 25 let. Pokaždé měl štěstí a vyhli se osudové kulce nebo je to jinak? Co když Vám bude dotyčný tvrdit, že se za ta léta stal profesionálem a ví, jak mačkat spoušť aby se vyhnul smrti? Zaplatili byste mu za školení, ve kterém učí, jak přelstít ruletu? Pokud by vám šlo o život, jako všem, kteří ruskou ruletu na planetě hrají, tak určitě! Mnoho lidi tedy začne věřit takovému člověku. I on sám sobě věří, že má tu schopnost. Důkazem je to, že je stále naživu!

Realita je však jiná! Tento člověk byl jen průnikem velké náhody, která ho stále po léta držela. Ve skutečnosti neovládá žádnou schopnost, jak ruletu obelstít. Je to nepříjemné zjištění, jak pro kurzisty, tak pro profesionála samotného. Velmi podobné to může být s jakýmkoli investičním guruem, který vám bude radit do čeho investovat!

Kniha Zrádná nahodilost je plná podobných situací, profesí a myšlenek, která jasně narážejí na otázku, zda se jednalo o nahodilost nebo schopnost. Celé dílo je velmi ucelené a čtivé, byť místy trochu náročné. Tradeři, kteří to myslí vážně se svou profesí by ji měli určitě zařadit do své povinné četby a později do osobní knihovny. Přeji příjemné čtení!

1,565 total views, 2 views today

Publikováno v Literatura, která mě silně formovala a doporučuji ji dále.,Vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *